Wokal, Gitara

 

Wokalista Christopher J. Cornell urodził się 20 lipca 1964 roku, na przedmieściach Seattle. Miał piątkę rodzeństwa,
i był od małego powinowaty z muzyką, rozpoczynając od lekcji pianina i słuchania pożyczonych płyt Lynyrd Skynyrd, Beatles
i Alice Cooper w wieku lat 7. Cornell wkrótce zrezygnował
z lekcji pianina i zdobył zestaw perkusyjny grając do kawałków Rush i Yes. Rodzice Cornella rozwiedli się kiedy miał 14 lat, a on porzucił szkołę i zatrudnił się jako kucharz.
Pierwszy zespół Cornella, Jones Street Band, grał kowery Rush, AC/DC, Sex Pistols i Ramones. Po raz pierwszy spróbował tu wokalizy, zainteresowania które będzie później wykonywał zawodowo. Cornell wymienia samozatytułowaną płytę Killing Joke jako pierwszą wielostylową muzykę jaką usłyszał, zdając sobie sprawę, że on też może połączyć nową falę z heavy metalem i odnieść sukces.
W tym czasie Cornell już wyprowadził się z domu rodzinnego i mieszkał z kolegą w Seattle, dołączając w 1982 roku do zespołu o nazwie The Shemps , który został założony przez kolegę z pokoju Kima Thayila, Matta Dentino. Kolega z pokoju Cornella okazał się trochę zbyt łuskowaty i on wkrótce wprowadził się do Hiro Yamamoto, pierwszego basisty Shemps. W 1984 roku, po zgonie zespołu, Cornell i Yamamoto zaprosili Thayila do utworzenia razem zespołu. Nazwali się Soundgarden, Cornell przyjął rolę wokalisty i bębniarza.
W 1986, skład zespołu był już czteroosobowy po dojściu perkusisty Scotta Sundquista i jego szybkim zastąpieniu przez Matta Camerona. Cornell przeprowadził się na Melrose Avenue East, przejmując lokal po Andrew Woodzie
z Malfunkshun, z którym wcześniej mieszkał. Brał także lekcje śpiewu, pracując w tym czasie w Rain City Grill. Sąsiad pamięta odbywające się tam próby Soundgarden i Cornella stojącego w swojej kuchni i ćwiczącego krzyki. Jego ówczesna dziewczyna, Susan Silver (którą następnie poślubił we wrześniu 1990 roku), została menadżerką zespołu.
Wkrótce Cornell zainteresował się rozszerzeniem swojego talentu muzycznego i nauczył się gry na gitarze i basie; a jego gitara miała odtąd duży wpływ na muzykę Soundgarden. Jego nowa umiejętność doprowadziła do paru przedsięwzięć solowych, jak piosenka "Seasons," ze ścieżki dźwiękowej filmu Singles i akustyczna wersja "Like Suicide" z S.F.W..
16 marca 1990 zmarł Andy Wood, a w hołdzie Cornell napisał
i nagrał dema "Reach Down" i "Say Hello 2 Heaven."
W listopadzie tego roku te piosenki zostały nagrane i wydane jako część projektu Temple of the Dog, w którym wystąpił również Matt Cameron. Cornell znów współpracując
z Cameronem stali się połową M.A.C.C., kowerując utwór "Hey Baby" na płycie Stone Free w hołdzie Jimi Hendrixowi. Po rozpadzie Soundgarden zajął się robieniem kariery na własną rękę i nagrał płytę solową.

Chris Cornell mówi...
o dołączeniu Matta Camerona do zespołu: "Zaproponowaliśmy wcześniej Mattowi by do nas dołączył, ale zgubił nasz numer, więc tym razem przyszedł na klęczkach przed nasze drzwi z kwiatami i cukierkami, błagając nas, żebyśmy go wpuścili. I to cała nasza historia."
o swoich wokalnych inspiracjach na "Beyond the Wheel": "Moja mama krzyczała na mnie, żebym wyrzucił śmieci albo ukrył sadzonki trawy kiedy policja kręciła się w pobliżu.
Ona tak po prostu na mnie zwykle krzyczała."
o sprzedawaniu się: "Muzyka powodowana pieniędzmi zasługuje na upadek."
o ego: "My istotnie lubimy być widziani jako macho. Znaczy się my tacy jesteśmy. My istotnie mamy penisy, więc dlaczego mamy być zażenowani z tego powodu? Czy mamy być celowo zniewieściali?"
o piciu: "Nie mam skłonności samobójczych, oprócz czasu kiedy piję. Dlatego też nie pijemy wszyscy na raz, bo nie byłoby nikogo żywego, żeby nas odwiózł do domu..."
o sobie: "Nie jestem tym grzecznym, poustawianym gwiazdorem rocka, to nieprawda: jestem pojerdolony jak każdy."
o kompromisie: "Nie sądzę, żeby zespół powinien iść
na kompromis dla czegokolwiek. Ani dla słuchaczy, ani dla wytwórni. Bo jeśli idziesz na kompromis, nie sądzę, że fan będzie wierzył w to co robisz."

powrót